Automobilio remontas: dažniausi gedimai ir priežiūros patarimai

Dramatic portrait of muscular mechanic standing under car on lift while inspecting vehicle in auto repair workshop, copy space

Lietuvoje automobilių parkas yra vienas seniausių Europoje – vidutinis lengvojo automobilio amžius siekia 16,2 metų. Tai reiškia, kad automobilio remontas daugeliui vairuotojų yra įprasta kasdienybė. Remontuoti automobilį tenka ne tik po rimtų gedimų ar avarijų, bet ir dėl natūralaus detalių susidėvėjimo, ypač jei automobilis intensyviai naudojamas. Tepalų keitimas, stabdžių sistema, važiuoklės problemos ir kiti einami dalykai. Tinkama priežiūra ir savalaikiai remontai leidžia užtikrinti transporto priemonės saugumą bei ilgaamžiškumą.

Dažniausios automobilio gedimų priežastys

Lietuvos keliais rieda labai daug senesnių automobilių, tad nenuostabu, jog autoservisai nuolat susiduria su pasikartojančiais gedimais. Remiantis techninės apžiūros statistika, apie 50 % automobilių nepraeina techninės apžiūros iš pirmo karto dėl įvairių trūkumų. Dažniausiai pasitaiko apšvietimo sistemos problemos (nesureguliuoti žibintai, perdegusios lemputės) – jos sudaro apie 30–35 % nustatomų trūkumų 7–17 metų automobiliuose. Taip pat labai dažni yra važiuoklės gedimai (išdilę šarnyrai, netvarkinga pakaba) bei stabdžių sistemos defektai. Dėl prastos kelių būklės ir didelio automobilio amžiaus, šios dalys dėvisi greičiau. Ne mažiau svarbios ir variklio problemos – ilgainiui natūraliai dyla judančios variklio detalės, prireikia keisti diržus, grandines, vandens pompas. Senesniuose dyzeliniuose automobiliuose dažnos purkštukų, turbokompresorių bėdos, o benzininiams – degimo sistemos gedimai. Elektronikos trikdžiai taip pat dažnėja šiuolaikiniuose automobiliuose, pasireiškiantys jutiklių ar valdymo blokų klaidomis. Svarbu paminėti, kad daugelis gedimų ilgą laiką gali likti nepastebėti. Pavyzdžiui, stabdžių susidėvėjimas ar pakabos dalių išlaisvėjimas progresuoja palaipsniui. Vairuotojas gali neprarasti automobilio valdymo staiga, tačiau automobilio stabdymo kelias pailgėja, valdymas tampa netikslus. Nuolat ignoruojant smulkius požymius (keistus garsus, vibracijas, skysčių nuotėkius) galima sulaukti rimtų pasekmių – gedimas taps stambesnis ir brangesnis taisyti. Todėl identifikavus bet kokius neįprastus automobilio veikimo simptomus (užsidegė įspėjamoji lemputė prietaisų skydelyje, atsirado neįprastas kvapas ar garsas) reikėtų nedelsiant kreiptis į specialistus. Automobilio remontas laiku gali padėti sumažinti išlaidas, nes užleidus vieną problemą – ji gali paspartinti kitos atsiradimą.

Reguliari priežiūra – raktas į mažesnes remonto išlaidas

Nemažą dalį problemų galima užbėgti už akių, jei automobilis laiku prižiūrimas. Profilaktinė techninė priežiūra – tai periodiškas eksploatacinių medžiagų (tepalų, filtrų) keitimas, mazgų patikra ir nusidėvėjusių detalių keitimas dar prieš joms sulūžtant. Pavyzdžiui, reguliariai keičiamas variklio tepalas apsaugo nuo pernelyg greito variklio dalių dėvėjimosi. Laiku pastebėtos nusidėvėjusios stabdžių kaladėlės ar diskai padės išvengti avarinės situacijos kelyje. Taip pat svarbu prižiūrėti padangas, tikrinti jų slėgį – netaisyklingas slėgis lemia greitesnį padangų ir važiuoklės detalių dėvėjimąsi. Dar vienas aspektas – žieminė automobilio parengtis. Lietuvos klimatas reiškia šaltas žiemas, keliuose barstoma druska, o tai skatina koroziją. Rekomenduojama prieš žiemą patikrinti akumuliatorių, aušinimo skystį, langų apipurškimo skystį, o kėbulą padengti antikorozinėmis priemonėmis. Kėbulo priežiūra padeda išvengti rūdžių – reguliarus plovimas, ypač po žiemos, nuvalo druskų likučius. Nors tai labiau apsaugo kėbulą, netvarkingos rūdys gali sukelti rimtesnių problemų (pvz., susilpninti kėbulo laikomąsias dalis). Nepamirškite ir periodiškai atlikti kompiuterinės diagnostikos – modernūs automobiliai turi daug elektronikos, kuri gali aptikti gedimus dar ankstyvoje stadijoje. Servise prijungus diagnostinę įrangą galima sužinoti, ar visos sistemos veikia tinkamai, ar nėra klaidų kodų, rodančių būsimą gedimą. Toks patikrinimas ypač naudingas prieš ilgą kelionę.

Patikimo autoserviso ar meistro pasirinkimas

Net ir rūpestingai prižiūrint automobilį, visiškai išvengti remonto neįmanoma. Tad labai svarbu, kam patikėsite savo transporto priemonės tvarkymą. Pasirinkti patikimą autoservisą galima atsižvelgiant į kelis kriterijus: draugų ar kolegų rekomendacijas, internete esančius atsiliepimus, serviso specializaciją. Gerai, jei servisas specializuojasi jūsų automobilio markės ar konkrečios sistemos (pvz., variklių, elektros) remontuose – tuomet meistrai turės daugiau patirties ir reikiamų žinių. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, ar servise naudojama moderni įranga, ar suteikiama darbų garantija. Lietuvoje populiarūs tiek oficialūs atstovybių servisai, tiek nepriklausomi garažai. Oficialiuose servisuose dažnai dirba gamintojo apmokyti specialistai, naudojamos originalios dalys, tačiau paslaugų kainos gali būti aukštesnės. Nepriklausomuose servisuose kainos neretai mažesnės, galima rinktis alternatyvias detales. Visgi būtina įsitikinti tokių meistrų kompetencija – pasitaiko atvejų, kai pigesnis „giminaičio garaže” atliktas remontas vėliau kainuoja dar brangiau. Garantijos suteikimas – svarbus patikimumo ženklas. Kokybiškas servisas suteiks garantiją tiek naujai sudėtoms dalims, tiek atliktiems darbams. Taip pat geras ženklas, jei servisas atviras, išsamiai paaiškina gedimo priežastis, parodo pakeistas dalis. Bendravimas su klientu rodo atsakomybę ir skaidrumą.

Remonto kainos ir investicijos į automobilį

Automobilio remonto kainos gali labai skirtis priklausomai nuo gedimo pobūdžio ir automobilio modelio. Smulkūs darbai (pavyzdžiui, stabdžių kaladėlių keitimas) gali kainuoti keliasdešimt eurų, tuo tarpu variklio ar pavarų dėžės remontas – kelis šimtus ar net tūkstančius eurų. Visada pravartu iš anksto pasiteirauti keliuose servisuose dėl preliminarios kainos sąmatos. Tačiau nereikėtų vaikytis mažiausios kainos – svarbiau, kad darbai būtų atlikti kokybiškai. Reguliari priežiūra ir smulkių gedimų šalinimas laiku galiausiai sutaupo pinigų – užvilkintas gedimas dažnai pridaro didesnės žalos. Pavyzdžiui, laiku nepakeistas pagrindinis diržas gali nutrūkti ir sugadinti variklį, o profilaktinis jo keitimas kainuoja gerokai pigiau nei variklio remontas. Taip pat verta investuoti į kokybiškas dalis – jos tarnauja ilgiau, rečiau genda, tad nors pradžioje kainuos daugiau, ilgainiui atsipirks. Apibendrinant, automobilio remontas yra neatsiejama eksploatacijos dalis, ypač eksploatuojant vyresnį automobilį. Svarbu atpažinti pirmuosius gedimų signalus ir juos taisyti nelaukiant. Reguliarūs vizitai į servisą, profilaktinė priežiūra bei atsakingas vairavimas padės išvengti rimtų gedimų kelyje ir užtikrins, kad jūsų automobilis tarnaus patikimai ilgus metus. Šaltiniai: Vidutinis automobilių amžius; techninės apžiūros gedimų statistika

.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *